מהם "מדעי הרוח הדיגיטליים"?

מהם "מדעי הרוח הדיגיטליים"?

“מדעי הרוח הדיגיטליים” (Digital Humanities) תנועה הולכת ופורחת ברחבי העולם של חקר תוצרי הרוח, התרבות והחברה האנושית בכלי טכנולוגיות המחשב, הדיגיטציה והאינטרנט. בשנים האחרונות נפתחו עשרות ומאות מרכזים, מעבדות מחקר ותכניות למודים בתחום, המאורגנים לכדי קהילה בין לאומית תוססת . והחל מן השנה הבאה, גם בישראל!

שני העשורים האחרונים הביאו למהפכה בעולם הידע: ראשית, הופעת האינטרנט הביאה לכך שהמידע זמין עבורנו, מקושר ומרושת יותר מאי פעם. לפני הכל, אם כן, המהפכה הדיגיטלית היא חברתית, תרבותית ומחשבתית. שנית, כמויות המידע הזמינות עבורנו התרבו בסדרי גודל עצומים לכדי ‘BIG DATA’ והן מאפשרות, אם לא מחייבות, פיתוח כלים, גישות ושיטות חדשות להתמודדות עימו.

אנשי ונשות מדעי הרוח הדיגיטליים רוכשים כלים וידע בטכנולוגיות המידע, כמו ניתוח ממוחשב של טקסטים, זיהוי אוטומטי של כתב יד, ניתוח טקסט וזיהוי רעיונות ושינוי מושגי בו, יצירת מהדורות דיגיטליות חכמות, סריקה תלת ממדית, שחזור וניתוח של מוצגים ארכאולוגיים, הרכבת כלים משברים, או מסמכים מקרעים, למידת מכונה ועוד. ההכשרה במדעי הרוח הדיגיטליים מאפשרת למלא חלק מוביל, ביקורתי ורפלקטיבי בפיתוח המשאבים, בבניית כלי המחקר ובגישות המחקר הדיגיטלי ובעיצוב קהילת הידע באקדמיה ומחוצה לה, וכל זאת מבלי לוותר על מסלול לימודים המקנה את העומק התרבותי והמחשבתי בתחומי השפות, הספרות, התרבות וההיסטוריה שהם מושאי הלימוד והמחקר.